Vecernikpv.cz \ Rozhovory \ Jiří Bušek - Kabát Revival Varnsdorf J.B.

Kategorie: Rozhovory Večerníku 'Zobrazeno: 9861x

Jiří Bušek v roce 1988 spolu zakládal naši současnou nejúspěšnější kapelu Kabát. Po třech letech ji však z rodinných důvodů opustil. Dodnes ale nedá na "Kabátníky" dopustit. Lídra současných Kabátů, Pepu Vojtka, považuje za velmi dobrého kamaráda a přiznává, že společně prožili nejeden flám. Jiří Bušek se v rámci festivalu Legendy se vrací v sobotu představí na pláži U Vrbiček s vlastní formací Kabát Revival Varnsdorf. A vy se můžete těšit na pořádné kabátovské pecky. S Jiřím Buškem se nám minulý týden podařilo pořídit exkluzivní rozhovor.

Pane Bušku, jak vzpomínáte na zrod kapely Kabát? Prý jste byl snad dokonce zakladatelem...

"Nastupoval jsem do počátků Kabátů v létě 1988 a to tam byl již Josef Vojtek, Radek Hurčík, Milan Špalek a Tomáš Krulich. Krátce potom Tomáš opustil Kabát a odešel do kapely Motorband, kde zpíval Kamil Střihavka. Hrál jsem tak jako kytarista sám, až později se v kapele Kabát vedle mne na postu druhého kytaristy vystřídalo pár chlapíků a nakonec se usadil vedle mne Ota Váňa. Až později po  mém odchodu se na mé místo vrátil z končícího Motorbandu původní Tomáš Krulich." 

Působil jste v Kabátech od roku 1988 do roku 1991, tedy pouhé tři roky. Proč jste toto angažmá ukončil?

"Je fakt, že pro spoustu lidí je tato otázka zajímavá, ale byly to závažné rodinné důvody, které bych nechtěl rozvádět." 

A rozešel jste se se skupinou v dobrém či ve zlém?"

To se ani nějak neřešilo, protože náhradou za mě se vrátil Tomáš z Motorbandu, prostě jsme se v pohodě dohodli." 

Dnes ovšem vystupujete s vlastní kapelou Kabát Revival Varnsdorf. Zpíváte na koncertech čistě skladby od Kabátů nebo máte i vlastní písně?

"Co se týká skladeb od Kabátů, tak těch máme podstatně víc, než se vejde na hodinu a půl trvající koncert. Vlastní písně do revivalu nepatří. Lidi přišli na Kabát a chtěj taky slyšet jen Kabát." Jaký je váš současný vztah s lídrem Kabátů Pepou Vojtkem a vůbec jeho dalšími členy? "Moc se nevídáme, ale snad se to zlepší. Jsme od sebe přes sto kilometrů, ale s Pepou a kapelou jsem se viděl nedávno na fesťáku na severu Čech a Pepa mě pozval na drink. Měl jsem s ním nejbližší vztah, neboť jsem u něj v Teplicích bydlel po víkendech tři roky. Je to fakt dobrej kluk, se kterým byla legrace. Ale to vlastně byla se všema a užívali jsme si to." 

Do jaké míry s několikanásobnými Českými slavíky dnes spolupracujete?

"My jsme vlastně spolu ještě mastili trochu tvrdší styl a na plakátech jsme měli napsáno Severočeský těžký kalibr. Sice jsme tam měli také zpěvné hospodské hitovky, ale tehdy spíše z recese, až později už beze mne přešel Kabát na současný styl, který oslovuje širší veřejnost a při koncertech je to díky návštěvnosti Kabátníků pozitivně znát." 

Neuvažujete o společném vystoupení s Kabáty?

"Jó velice rád, kdyby přišla nabídka!  

Jak se vůbec originální skupiny dívají na své kopie alias revivaly?

"Jak říkal nedávno Pepa Vojtek v severočeském rádiu, když kapela důstojně zvládne repertoár, tak proč ne, ale v některých případech je to k pousmání. Nám asi pomáhá znalost prostředí tím, že jsem nasáklej muzikou, ke které kluci z  Kabátů inklinujou, nebo-li jak by to mělo v konečné podobě muzikantsky od nich znít. 

Když půjdeme k tvorbě, podílel jste se na nějaké písni Kabátů, která se nakonec stala slavnou?

"Za mne jsme natočili u Petra Jandy ve studiu Propast dvě skladby, Koleda koleda a Spadla klec na LP Rockmapa. Pak skladby Má jí motorovou a Za trest pod firmou Monitor. Jinak dodnes Kabáti hrají  věci, jako například Láďa, Moderní holky a další, které jsme tehdy dávali společně. 

Jaký song od Kabátů považujete za nejúspěšnější a máte jej i vy ve svém repertoáru?

"Nemám favorita, každá skladba má něco do sebe. Všechny věci, ač se zdají na první pohled jednoduší, jsou promakané, ale snažíme se i přizpůsobit lidem pod pódiem a dané atmosféře. Také je zajímavé složení spektra fanoušků od mateřské školky až po důchodce a všichni si ty skladby zpívají, což je určitě výhodou pro kapelu a její zpětnou vazbu.

Co říkáte na současnou úroveň české rockové scény?

"Jsem toho názoru, že Česká republika je hodně ovlivněna rádiem a televizí a co se tam po recenzi hraje. V ČR je spousta dobrejch kapel, o kterých ví jen malá skupina lidí, ale je dřina se někam prosadit do již obsazených a zavedených pozic.

Jak se těšíte na koncert na pláži na plumlovské přehradě a na co se mají vaši fanoušci připravit....?

"Těšíme se moc a má to být zřejmě velká akce v krásném prostředí. V podstatě se vždy dopředu těšíme na každý koncert a tento je pro nás také velkou výzvou v ještě neprobádaném prostředí. Takže hlavně aby bylo slušné počasí, dost lidí a dobrej zvuk. Pak jde vše samo a o super atmosféru, kde si to všichni užijeme, je postaráno. Poslední super krásnou atmosféru jsme zažili před měsícem v Liberci, kde nás přes 5 tisíc fanoušků na slavnostech Konráda nechtělo pustit z pódia a totéž očekáváme na tomto prestižním festivalu.

Máte raději venkovní koncerty a letní festivaly, nebo natřískané haly?

"To je asi jedno, jen s tím rozdílem, že u haly není potřeba řešit počasí a openair má zase svou specifickou atmosféru. Ale nejdůležitější je to, aby se stále konaly a proto přejeme všem pořadatelům, ať se daří.

" Chystáte do budoucna nějaké novinky?

"Zajímavá otázka, tedy pokud budeme nadále Kabát Revival, tak s tou novinkou musí přijít Kabáti, obráceně to moc nefunguje. Rádi uvítáme jakoukoliv novinku, která od Kabátů vyjde, výhodou pro nás je také to, že Kabát až tak často nehraje a je po něm hlad. Tuto mezeru však po zkušenostech na fesťácích umíme beze zbytku vyplnit a říká se, že s velkou energií.

kdo je Jiří Bušek Jiří Bušek – Wikipedie (wikipedia.org)

Jiří Bušek se narodil v Rumburku, a nyní žije v sousedním Varnsdorfu. Jak sám říká, kluci z originálního Kabátu jsou o deset let mladší. Hrál ve skupinách Bohemia, TFC, Presence, Množiny, Test, Hej-Vy, Kabát, Virus a nyní Kabát Revival Varnsdorf. Kluci z Kabátu ho v létě 1988 vlastně na jedné pijatice zlanařili ze skupiny Hej- Vy, že prý byl zdatný "sólák" široko daleko. Už v září 1988 tak Kabát Teplice fungoval ve složení Josef Vojtek,Jiří Bušek, Radek Hurčík, Milan Špalek a Tomáš Krulich. Tomáš Krulich pak před nahráváním LP Rockmapa 2 v roce 1989 Teplický Kabát opouští do Teplické skupiny Motorband se zpěvákem Kamilem Střihavkou.Start kapely Kabát už Jirka Bušek zařizoval jako manažer a první úspěch, který nastartoval kariéru, bylo natočení dema na Rockmapu 2 pro Petra Jandu z Olympiku. Ve studiu Propast Petra Jandy tak Kabát nahrál v srpnu 1989 na desku s názvem Rockmapa 2 dvě skladby s názvem Koleda Koleda a Spadla Klec ve složení Josef Vojtek, Jiří Bušek, Radek Hurčík a Milan Špalek.

https://www.youtube.com/watch?v=86XqwtZZ-6w    

https://www.youtube.com/watch?v=45o1DgrVUFM   

Potom si Kabátů všiml Láďa Kočandrle šéf z vydavatelství Monitor EMI a Kabát nahrál na podzim v roce 1990 na desku s názvem Ultrametal v Ostravském studiu Citron další dvě skladby Má jí motorovou a Za trest ve složení Josef Vojtek, Jiří Bušek, Radek Hurčík, Milan Špalek a René Horňák.

https://www.youtube.com/watch?v=alnm1NETIQE     

https://www.youtube.com/watch?v=35-94vK9Snk

Na jaře roce 1991 Jiří Bušek orig.Kabáty opouští a na jeho post se vrací Tomáš Krulich z rozpadlého Teplického Motorbandu.  V současné době se kapela ustálila v obsazení Martin Koláčný zpěv, Jirka Bušek kytara, Hans bicí a Víťa Chocholouš basa. 

Zajímavostí je, že po odchodu Tomáše Krulicha z Kabátů do Motorbandu vystupoval tehdy Kabát přes rok na koncertech pouze s jednou kytarou Jirky Buška, který se tak snažil propojit dvě kytary v jednou a ono to fungovalo, nikdo si nestěžoval.

jedna s orig. Kabátem a Jirkou Buškem naživo : 

KABÁT - ZA TREST 1990 (youtube.com)

Pepa Vojtek nedávno o Jirkovi Buškovi. : https://www.facebook.com/jirka.busek.9/videos/2005249702900674/

promo audio Kabát Revival Varnsdorf J.B. 

Kabát Revival Varnsdorf J.B. - AUDIO PROMO 2019 - YouTube

promo video výběr z live koncertů Kabát Revival Varndsdorf J.B.

VIDEO :: KABÁT REVIVAL VARNSDORF J.B. (kabat-revival-varnsdorf.cz)

 
Pár zajímavých informací o našem aktuálním frontmenovi Martinovi :

Náš zpěvák Martin Kolácz Koláčný ( pro nás Koláč ) je nanejvýš povolaný pro náš revival Kabátů nejen tím, že se osobně zná s kompletní sestavou Teplických Kabátů a s některými členy ještě občas zajde i na pivo či fotbal v Teplicích, ale Martin dokonce pochází z nedalekého Duchcova u Teplic a hrál tak ve známé Teplické kapele Hlahol ( https://www.hlahol.com/ ),  která tak měla poprvé v historii svého samostatného zpěváka, a právě dost zajímavé je, že v Teplickém Hlaholu hrával i Milan Špalek ( Kabát ),  a na druhou kytaru zde hrával také Pepa Vojtek ( Kabát ).
Martin také hrával v několika Teplických kapelách z nich např. s kapelou WOTYX natočil ve studiu skladbu Nadoraz ( https://bandzone.cz/wotyx  ).
Takže zbývá jen dodat, že Martin je dost dobře nasáklej Teplickou školou rocku v čele s Kabátem a to je fakt dobře znát.

současné složení kapely :

kytara - JIRKA BUŠEK EX KABÁT / dříve - Kabát, Virus, Hej-Vy, Test Rock, Množiny, Prezence, ... 

basa - VÍŤA CHOCHOLOUŠ / dříve - Doctor Victor, Blue Rocket, ...

zpěv - MARTIN KOLÁCZ KOLÁČNÝ / dříve - Hlahol, Wotyx, Kamarila, Great... 

bicí -  HANS / dříve - Stará Škola, Vomište, Vodopaad, Děčínské Panoptikum...

V podstatě se jedná od roku 2019 o severočeský výběr a z Varnsdorfu je pouze Jirka Bušek ex Kabát, Víťa je z Krupky, Martin z Duchcova a Hans z Děčína, jsme cover band Kabátů a jako revival se označujem pouze z důvodu vyhledávání adresy naší bandy pro pořadatele na všech sociálních sítích zejména pak na :

KABÁT REVIVAL VARNSDORF J.B. (kabat-revival-varnsdorf.cz)

nebo na 

Facebook

a

Kabát Revival Varnsdorf - Úvod | Bandzone.cz